Detaljni izvedbeni plan

Nositelj predmeta
Ime i prezime Dražen Domijan
Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Redoviti profesor
Kontakt e-mail ddomijan@ffri.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu
Suradnici na predmetu
Ime i prezime Dragan Glavaš
Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Poslijedoktorand
Kontakt e-mail dragan.glavas@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 627
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi predmeta: Upoznavanje s postavkama i racionalom statističkog zaključivanja s uzorka na populaciju. Usvajanje parametrijskih i neparametrijskih postupaka testiranja razlika i povezanosti među slučajnim varijablama. Ovladavanje računalnim programima predviđenim za korištenje inferencijalne statistike u praksi.

Sadržaj predmeta: Uvod u statističko zaključivanje, vrste uzoraka i zaključivanje o parametrima populacije na temelju uzorka.  Teorijske raspodjele važnih statistika  – prikaz, svojstva i stupnjevi slobode. Uvod u testiranje hipoteza, problem homogenosti varijance i testovi razlika između aritmetičkih sredina dva nezavisna uzoraka. Model zavisnih uzoraka i testiranje razlika između aritmetičkih sredina dvaju zavisnih uzorka. Testiranje razlika među proporcijama. Tipovi grešaka u statističkom testiranju razlika i računanje statističke snage testa. Testiranje značajnosti različitih koeficijenata korelacije i testiranje razlike između  dvaju koeficijenata korelacije. Neparametrijska statistika i hi-kvadrat test. Neparametrijski testovi razlika između dvaju nezavisnih uzoraka. Neparametrijski testovi razlika između dvaju zavisnih uzoraka. Neparametrijski testovi razlika između više uzoraka (zavisnih i nezavisnih).

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Razlučiti statističko zaključivanje od opisivanja; Razlikovati teorijske raspodjele važnih statistika; Testirati razliku između dva nezavisna uzorka i dva i više zavisnih uzoraka; Testirati razliku između proporcija; Zaključiti o statističkoj značajnosti razlike, povezanosti i razlike dvaju koeficijenata korelacije; Razlikovati parametrijske od neparametrijskih statističkih postupaka; Provesti naučene statističke postupke u statističkom paketu (softveru)
Obvezna
  • Petz, B. (1997). Osnove statistike za nematematičare. Jastrebarsko: Naklada Slap.
  • Petz, B., Kolesarić, V. i Ivanec, D. (2012). Petzova statistika: Osnovne statističke metode za nematematičare. Jastrebarsko: Naklada Slap
  • Howell, D.C. (1998). Statistical Methods for Psychology. Belnout, CA: Duxbury Press.
  • Milas, G. (2005). Istraživačke metode u psihologiji i drugim društvenim znanostima. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Dopunska
  • Pavlić, I. (1970). Statistička teorija i primjena. Zagreb: Tehnička knjiga.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje