Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2018. / 2019. Semestar Ljetni
Studij Preddiplomski sveučilišni studij povijesti, Preddiplomski sveučilišni studij sociologije, Preddiplomski sveučilišni studij komunikologije Godina
studija
1. - 3.

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Grčka i rimska mitologija
Kratica predmeta IZBP-158 Šifra predmeta 195128
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Siniša Bilić-Dujmušić
Akademski stupanj doktor znanosti Zvanje Docent
Kontakt e-mail sinisa.bilic-dujmusic@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706628
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu
Suradnici na predmetu
Ime i prezime Krešimir Vuković
Akademski stupanj doktor znanosti Zvanje Poslijedoktorand
Kontakt e-mail kresimir.vukovic@unicath.hr Telefon +385 (1)
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Svrha je ovog predmeta upoznati se sa osnovama grčke i rimske religije i mitologije putem pisanih i materijalnih izvora. U razgovoru i medijima nailazimo na bezbroj referenata koji se odnose na klasične mitove od Pandorine kutije i Sizifova posla do Edipova kompleksa i zagonetne Sfinge. Predmet nudi pregled najpoznatijih klasičnih mitova i načina na koje se mogu interpretirati počevši od njihova nastanka u antičkom kontekstu do psihoanalize i modernih teorija. Jedan od glavnih ciljeva je razjasniti samu narav antičke povijesti u onim dijelovima gdje graniči s mitologijom (engleski ”mythistory”) pogotovo u ranijoj povijesti starog Rima s obiljem narativa koji nalaze bliske paralele u mitologiji vedske Indije. Govorimo stoga i o indoeuropskim korijenima klasične mitologije kao i o prirodi rituala i rimske religije uopće, njenoj strukturi i svećeničkim kolegijima. Kronološki raspon kolegija vodi od početaka prvog tisućljeća prije Krista do početka Rimskog Carstva.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Nabrojiti grčke i rimske bogove te njihove funkcije 2. Prepričati osnovne grčke i rimske mitove 3. Moći tumačiti mit u njegovu antičkom kontekstu te u okviru moderne teorije i interpretacije 4. Analizirati odnos između povijesti i mitologije 5. Upoznati se s različitim izvorima za antičku religiju i mogućnostima njihove interpretacije 6. Razlikovati tradicionalnu grčku i rimsku religiju od kršćanstva i kasnijih carskih kultova 7. Smjestiti elemente rimske religije u širi indoeuropski okvir 8. Kronološki smjestiti grčke i rimske mitove te obrazložiti kontekst njihova nastanka/posvjedočenja.
Obvezna

V. Zamarovsky Bogovi i Junaci antičkih mitova Zagreb, 2004. (odabir); G. Schwab, Najljepše priče klasične starine, Zagreb, 1952. (odabir); D. Grečl, “Rimska Religija do dolaska kršćanstva” Latina et Graeca 28 (2016: 45-67); Hesiod, (preveo B. Glavičić) Postanak bogova, Zagreb, 2005.; B. Gabričević, Studije i Članci o religijama i kultovima antičkog svijeta, Split, 1987. (odabrana poglavlja); T. Livije, Ab Urbe Condita, Oxford, 1974. (prva knjiga, može i prijevod); M. Beard, SPQR, Povijest starog Rima Zagreb, 2018. (odabrana poglavlja); M. Pallotino, Etruščani, Zagreb, 2008. (odabir)
Ovidije, Metamorfoze, Zagreb, 2008. (odabir); Sofoklo (preveo B. Klaić), Kralj Edip, Zagreb, 2015. (postoje i drugi prijevodi) ; Euripid, Bakhe, Beograd, 1988.

Dopunska

Apolonije Rođanin Doživljaji Argonauta, Zagreb, 2008.; Kalimah, Himne, epigrami, fragmenti, Zagreb, 2010.; K. Kerényi, Eleuzinski misteriji, Zagreb, 2013.; D. Novaković, Pojam numen u rimskoj religiji, Zagreb, 1991.; D. Feeney, Literature and Religion at Rome, Cambridge, 2018.; K. Vuković, “R.D. Woodard (2013) Myth, Ritual and The Warrior in Roman and Indo-European Antiquity, (Cambridge)”, Kratylos 59: 145-54.; M. Beard, J.A. North, S. Price Religions of Rome, Cambridge, 1996. (odabir); G. Dumézil, Roman Religion, Chicago, 1970.; J. Pinsent, Grčka mitologija, Ljubljana, 1985.; R. Graves, Grčki mitovi, Zagreb, 2003.; R. Parker, Polytheism and Society at Athens, Oxford, 2005.; H. Bowden, Mystery Cults of the Ancient World, Princeton, 2005.; C. Dougherty, Prometheus, London, 2005.; K.M. Coleman, “Fatal Charades: Roman Executions Staged as Mythological Enactments”, Journal of Roman Studies 80(1990): 44-73,; A. Sofroniew, Household Gods, Los Angeles, 2015.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom nastavnom planu;
 2. Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno izlaganje te predana i prihvaćena pismena verzija seminarskog rada;
 3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35 % tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – ostvareno kumulativno.

Način polaganja ispita

Nastavne aktivnosti – seminarske obveze; 1. kolokvij (pismeni) i 2. kolokvij (pismeni);
Završni ispit (usmeni).

Način ocjenjivanja

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada je:
nedovoljan (1) – 0 do 49,9%
dovoljan (2) – 50 do 64,9%
dobar (3) – 65 do 79,9%
vrlo dobar (4) – 80 do 89,9%
izvrstan (5) – 90 do 100%

Način stjecanja ocjene:
              a) Nastavne aktivnosti – 70 % ocjene
                     1) seminarske obveze – 20%
                     2) 1. kolokvij – 25%