Detaljni izvedbeni plan

Akademska godina 2018. / 2019. Semestar Zimski
Studij Preddiplomski sveučilišni studij povijesti, Preddiplomski sveučilišni studij psihologije, Preddiplomski sveučilišni studij sociologije, Preddiplomski sveučilišni studij komunikologije Godina
studija
1. - 3.

I. OSNOVNI PODACI O PREDMETU

Naziv predmeta Demografska obilježja svijeta
Kratica predmeta IZBP-55 Šifra predmeta 140259
Status predmeta Izborni ECTS bodovi 4
Preduvjeti za upis predmeta Nema
Ukupno opterećenje predmeta
Vrsta nastave Ukupno sati
Predavanja 30
Seminari 15
Mjesto i vrijeme održavanja nastave HKS – prema objavljenom rasporedu

II. NASTAVNO OSOBLJE

Nositelj predmeta
Ime i prezime Nenad Pokos
Akademski stupanj Doktor znanosti Zvanje Izvanredni profesor
Kontakt e-mail nenad.pokos@pilar.hr Telefon +385 (1) 4886822
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Cilj predmeta:

Upoznati studente s osnovnim znanstveno utemeljenim činjenicama, pokazateljima i spoznajama o kretanju, razmještaju i strukturama svjetskoga stanovništva, s posebnim naglaskom na kontinentalne i regionalne razlike te na aktualne probleme u međuodnosu demografskog, društvenog, povijesno-političkog i ekonomskog razvitka svijeta.

Sadržaj predmeta:

Kretanje svjetskog stanovništva, demografska tranzicija, prirodna osnovica kao odrednica razvoja stanovništva svijeta (klima, reljef), razmještaj svj. st. i problem prenapučenosti, urbanizacija kao svjetski fenomen prostornog prerazmještaja stanovništva, regionalni i ekološki aspekti razvoja stanovništva svijeta, najvažniji oblici i primjeri pred-modernih i modernih migracija stanovništva, kulturno-antropološki sastav (rase, religije i jezici svijeta), političke krize i ratni sukobi kao čimbenik kretanja i razmještaja svjetskoga stanovništva, stanovništvo i problem siromaštva, gladi, AIDS-a, stanovništvo i eugenika (odabrani primjeri: SAD, Njemačka, skandinavske zemlje, Kina).

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Objasniti kretanje i razmještaj svjetskog stanovništva. Razlikovati etape demografske tranzicije. Razumjeti probleme prenaseljenosti i siromaštva. Tumačiti diferencirani razvoj stanovništva po kontinentima i regijama.
Obvezna

Wertheimer-Baletić, A. (1999): Stanovništvo i razvoj, MATE, Biblioteka Gospodarska misao, Zagreb (odabrana poglavlja).

Nejašmić, I. (2005): Demogeografija – stanovništvo u prostornim odnosima i procesima, Školska knjiga, Zagreb (odabrana poglavlja).

Mesić, M. (2002): Međunarodne migracije – tokovi i teorije, Societas, Zavod za sociologiju, Zagreb (odabrana poglavlja).

Dopunska

Ferrera, M. (2004): Narodi svijeta, Stanek, Varaždin.

Narodi Europe, priredio: Felipe Fernandez-Armesto, The Times, Naklada Zadro, Zagreb, 1997.

Polšek, D. (2004): Sudbina odabranih, ArTresor naklada, Zagreb (odabrana poglavlja).

Tyler Hitchcock, S. i Esposito, John L. (2004): Religije, Gdje Bog boravi, kamo hodočasnici putuju, Egmont, Zagreb.

Ludwig, K. (2001): Leksikon etničkih manjina u Europi, Pan Liber, Zagreb (odabrana poglavlja);

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  1. Redovito pohađanje nastave – prisutnost na najmanje 70% nastave prema studijskom programu i izvedbenom planu nastave;
  2. Uredno izvršene seminarske obveze – pripremljeno i izloženo seminarsko izlaganje;
  3. Stjecanje minimalnog uspjeha od 35% ukupne ocjene tijekom nastave unutar zadanih nastavnih aktivnosti – kumulativno ostvareno na seminarskom izlaganju i na dva kolokvija.
Način polaganja ispita

1) Nastavne aktivnosti – seminarsko izlaganje;  1. kolokvij (pismeni) i 2. kolokvij (pismeni)

2) Završni ispit (usmeni)

Način ocjenjivanja

Kontinuiranim vrednovanjem studentskoga rada dolazi se do ukupne ocjene koja je temeljena na bazi 100 bodova:

dovoljan (2) – 50-64 bodova

dobar (3) – 65-79 bodova

vrlo dobar (4) – 80-89 bodova

izvrstan (5) – 90 i više bodova

Način stjecanja bodova:

1. a) Nastavne aktivnosti – 70% ocjene

1) seminarsko izlaganje – max. 10 bodova (izlaganje na vrijeme – max. 2 boda; kvaliteta izlaganja – max. 2 boda; razina obrađenosti teme – max. 4 boda; poticanje rasprave – max. 2 boda);

2) 1. kolokvij – max. 30 bodova

3) 2. kolokvij – max. 30 bodova

2. b) Završni ispit – 30% ocjene

4) završni ispit – max. 30 bodova (3 pitanja po max. 10 bodova – za prolaz je nužno riješiti 50% završnog ispita)