Detaljni izvedbeni plan

Akademski stupanj Magistar psihologije Zvanje Asistent
Kontakt e-mail dragan.glavas@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 650

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi predmeta: Ovladavanje numeričkim i grafičkim opisom rezultata kvantitativnog pristupa čovjekovom ponašanju te usvajanje vjerojatnosnog poimanja psihičkih procesa i čovjekova ponašanja. Upoznavanje sa statističkim opisom odnosa dviju ili više varijabli izraženih na različitim mjernim skalama. Ovladavanje računalnim programima predviđenim za korištenje deskriptivne statistike u praksi.

Sadržaj predmeta: Upoznavanje sa svrhom statistike u društvenim znanostima. Tipovi mjerenja, vrste mjernih skala, vrste varijabli. Frekvencije i grupiranje rezultata te grafičko prikazivanje raspodjele rezultata mjerenja. Mjere središnje tendencije. Mjere varijabilnosti rezultata. Osnovni pojmovi kombinatorike i matematičke vjerojatnosti. Normalna raspodjela i druge važne raspodjele u društvenim znanostima. Mjere položaja rezultata u skupini (z-vrijednosti, centili, decili). Regresija i predviđanje. Koeficijent korelacije. Efikasnost prognoze i rezidualni varijabilitet. Koeficijent multiple korelacije i koeficijent parcijalne korelacije. Koeficijenti korelacije na ordinalnim varijablama.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
Koristiti statistički paket (softver) za unos i pripremu podataka za statističku obradu; Prikazati tablično i grafički prikupljene podatke; Prepoznati obilježja mjernih ljestvica; Primijeniti prikladne mjere središnje tendencije i raspršenja; Temeljem zakona vjerojatnosti predvidjeti pojavnost određenog događaja; Utvrditi međusobnu povezanost dvaju obilježja (uz moguću kontrolu trećeg) te povezanost dva prediktora s kriterijem; Temeljem prikupljenih podataka i crte regresije procijeniti određene vrijednosti
Obvezna
  • Petz, B., Kolesarić, V. i Ivanec, D. (2012). Petzova statistika: Osnovne statističke metode za nematematičare. Jastrebarsko: Naklada Slap.
  • Milas, G. (2005). Istraživačke metode u psihologiji i drugim društvenim znanostima. Jastrebarsko: Naklada Slap.
Dopunska
  • Howell, D.C. (1998). Statistical Methods for Psychology. Belnout, CA: Duxbury Press.
  • Pavlić, I. (1970). Statistička teorija i primjena. Zagreb: Tehnička knjiga.
Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita
  • Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave)
  • Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100 bodova) tijekom nastave
Način polaganja ispita
  • Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti
  • Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom ispitu je 50% točne riješenosti)
Način ocjenjivanja

Način stjecanja bodova:

1. Nastavne aktivnosti – 70% ocjene:

• 1. kolokvij 30%
  • 2. kolokvij 30%
  • kratke provjere znanja – 10 %

2. Završni ispit – 30% ocjene

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:

• izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
  • vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
  • dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
  • dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova
  • nedovoljan (1) – 0 do 49,9 % bodova
Detaljan prikaz ocjenjivanja unutar Europskoga sustava za prijenos bodova
VRSTA AKTIVNOSTI ECTS bodovi - koeficijent
opterećenja studenata
UDIO
OCJENE

(%)
Pohađanje nastave 1.9 0
Kolokvij-međuispit 1.23 30
Rad na vježbama 0.41 10
Ukupno tijekom nastave 4.77 70
Završni ispit 1.23 30
UKUPNO BODOVA (nastava+zav.ispit) 6 100
Datumi kolokvija 7. i 12. termin nastave
Datumi ispitnih rokova Prema objavljenom rasporedu

IV. TJEDNI PLAN NASTAVE

Tjedan Tema
1. Uvodno predavanje. Što je statistika? Svrha statistike. Važni pojmovi.
2. Uvod u mjerenje, vrste mjernih skala, vrste varijabli
3. Frekvencije i grupiranje rezultata te grafičko prikazivanje raspodjele rezultata mjerenja
4. Osnovni pojmovi vjerojatnosti, mjere središnje tendencije
5. Mjere središnje tendencije (2.dio) i mjere varijabilnosti rezultata