Detaljni izvedbeni plan

Kontakt e-mail josip.jezovita@unicath.hr Telefon +385 (1) 3706 676
Konzultacije Prema objavljenom rasporedu

III. DETALJNI PODACI O PREDMETU

Jezik na kojem se nastava održava Hrvatski
predmeta

Ciljevi predmeta:

Osposobiti studente za samostalnu konceptualizaciju, operacionalizaciju i realizaciju anketnog istraživanja. Osposobiti studente za kritičku čitanje i prosudbu znanstvenih radova u kojima se prezentiraju rezultati anketnog istraživanja ili u kojem se koriste drugi mjerni instrumenti (skale i indeksi).

Sadržaj predmeta:

Naglasak se na kolegiju stavlja na praktičnu provedbu anketnog istraživanja. Studenti će sudjelovati u provedbi anketnog istraživanja u realnim okolnostima. Uz praktični dio studenti će učiti i teorijsko gradivo te će isto povezivati s iskustvom iz prakse. Od teorijskog djela gradiva kolegij sadrži sljedeće cjeline: Tehnike anketnog istraživanja. Istraživački nacrti pogodni zab anketno istraživanje. Osmišljavanje plana uzorka i uzorkovanje. Konstrukcija anketnih pitanja. Konstrukcija anketnog upitnika. Konstrukcija i evaluacija mjernih instrumenata (skale i indeksi). Suvremene tehnike anketnog istraživanja (online ankete) i problematiziranje njihova korištenja. Realizacija istraživanja. Obrada podataka u programskom paketu SPSS.

Očekivani ishodi
učenja na razini
predmeta
1. Upoznavanje s značajkama anketne metode i mogućnostima njene primjene u praksi. 2. Upoznavanje s elementima plana uzorka i problemima s kojima se istraživač susreće prilikom uzorkovanja i realizacije istraživanja u praksi. 3. Upoznavanje s konstrukcijom i evaluacijom mjernih instrumenata (skala i indeksa) i stjecanje sposobnosti za kritičku analizu radova u kojima su korištene skale i indeksi. 4. Stjecanje mogućnosti samostalne izrade instrumenta za anketno istraživanje uključujući fazu konceptualizacije, operacionalizacije i realizacije istraživanja. 5. Upoznavanje sa suvremenim pristupima u anketnom istraživanju i steći sposobnost kritičkog osvrta na rezultate dobive takvim istraživačkim pristupima. 6. Upoznavanjem s provedbom anketnih istraživanja u realnim životnim okolnostima. 7. Stjecanje znanja potrebnog za statističku analizu podataka prikupljenih anketnim istraživanjem te za prezentaciju istih.
Obvezna

Henry, Gary T (1990). Practical sampling. London: Sage; Milas, G. (2005). Istraživačke metode u psihologiji i drugim društvenim znanostima. Jastrebarsko: Naklada Slap; Petz, B., Kolesarić, V. i Ivanec, D. (2012). Petzova statistika: Osnovne statističke metode za nematematičare. Jastrebarsko: Naklada Slap.

Dopunska

Sapsford, R. (2007). Survey Research. London: Sage.

Način ispitivanja i ocjenjivanja
Polaže seDa Isključivo kontinuirano praćenje nastaveNe Ulazi u prosjekDa
Preduvjeti za dobivanje
potpisa i polaganje
završnog ispita

1. Redovito pohađanje nastave (prisutnost na najmanje 70% nastave);

2. Stjecanje minimalno 35% bodova (od ukupno 100 bodova) tijekom nastave.

Način polaganja ispita

1. Kontinuirano vrednovanje studentskog rada kroz nastavne aktivnosti;

2. Završni pismeni ispit (minimum za prolaz na pismenom ispitu je 50% točne riješenosti).

Način ocjenjivanja

Način stjecanja bodova:
1. Nastavne aktivnosti – 70%:
a) 1. kolokvij – 25%
b) 2. kolokvij – 25%
c) Izrada anketnog upitnika; analiza rada u kojem se koriste mjerni instrumenti te kritički osvrt na rad – 20%

2. Završni pismeni ispit – 30%

Brojčana ljestvica ocjenjivanja studentskog rada:
izvrstan (5) – 90 do 100% bodova
vrlo dobar (4) – 80 do 89,9% bodova
dobar (3) – 65 do 79,9% bodova
dovoljan (2) – 50 do 64,9% bodova